ПетВет – ветеринарная клиника Бровары

Кастрація котів – за і проти

Кастрація котів – це планова операція з видалення статевих залоз (сім’яників) хірургічним шляхом з метою припинення репродуктивної функції та вироблення чоловічих статевих гормонів.

Показання до кастрації котів

При змісті кота в міській квартирі без можливості вигулу і регулярного спарювання з кішками питання кастрації котів особливо актуальний і заслуговує детального розгляду. Основними причинами, за якими каструють котів, є складності утримання тварин після досягнення ними статевої зрілості. Приблизно з 7-8 місяців у котів починають проявлятися перші ознаки статевого дозрівання:

  •  нав’язливе нявкання ночами, а часто і несамовиті крики;
  •  розбризкування сечі і «міток» з жахливим запахом, що вказує іншим його родичам на те, що це саме його територія;
  •  з’ясування відносин з сусідськими котами, які можуть зіпсувати психіку навіть самому психічно здоровій людині.

Пізніше, кіт починає наполегливо вимагати контакту з кішкою і знаходиться в стані постійної полювання.

Багато господарів не беруть до виду то, що по суті життя в міській квартирі для кота – це неприродна середовище проживання, не те, що передбачено для нього природою. У природних умовах, кіт повинен приблизно 8 раз на рік спаровуватися з кішкою. Беручи до уваги той факт, що гормони, які впливають на поведінку кота, виробляються постійно – мітити і захищати територію, волати по ночах, все це абсолютно природно для будь-якої нормальної кота. Просто в природному середовищі це нікому не заважає. А коли все це відбувається у вас вдома, ви починаєте відчувати дискомфорт. Тому варто подбати про свій спокій і про благополуччя вашого вихованця заздалегідь.

Вікові рекомендації для проведення операції

Дуже важливо вибрати правильний час для проведення операції по кастрації кота. Занадто рання кастрація у котів може спричинити за собою серйозні порушення здоров’я. Це може привести до того, що сечовипускальний канал у кота так і залишиться недорозвиненим, більш вузьким, ніж у котів в зрілому віці. У підсумку, в кілька разів збільшується можливість закупорки уретрального каналу при захворюваннях сечовидільної системи.

Хоча саму операцію кастрації можна провести коту в будь-якому віці, найоптимальнішим часом для кастрації кота є вік початку статевого дозрівання, тобто 7-9 місяців, коли кіт ще не мав жодної в’язки, але вже досить зміцнів. Кастровані в цьому віці коти назавжди позбуваються від небажаного гормонального поведінки – мітка території, крики, агресія і т.п.

Чому саме вік 7-9 міс. ідеальний для того, щоб каструвати кота? Справа в тому, що чоловічі статеві гормони (андрогени) виробляються семенникамі тільки до першої в’язки кота, а точніше, до моменту повного статевого дозрівання. Надалі андрогени будуть виділятися ще й гіпофізом (заліза в головному мозку). Тому кастрація кота в зрілому віці – від одного року і більше – не дає стовідсоткової гарантії придушення статевих інстинктів. Приблизно п’ять відсотків котів, кастрованих у віці понад рік, все одно продовжують мітити територію і просити кішку.

Думка кожного ветеринарного лікаря зводиться до того, що кастрація кота – найелементарніша з операцій у ветеринарній практиці і практично ніколи не викликає ускладнень. Якщо кіт молодий і здоровий – кастрація не принесе неприємних несподіванок. Небезпека існує тільки при вимушеній кастрації літніх котів, коли організм вже не молодий, і великий ризик ускладнень під час виходу з наркозу через велике навантаження на нирки. У цих випадках рішення про операцію слід приймати на підставі даних лабораторної діагностики сечі і біохімічних досліджень крові. Крім того, в разі застосування наркозу старим тваринам, вкрай бажано проконсультуватися з кардіологом.

Особливості операції кастрації

Кастрація котів проводиться під загальним наркозом. Готується операційне поле (збривав шерсть, знезаражується поверхню шкіри). Лікар голить мошонку, робить два невеликих розрізу, перев’язує насіннєвий канатик і видаляє насінники. Ранки припудрюйте складним порошком – тріцілліном, з метою профілактики післяопераційних ускладнень. Післяопераційні шви, як правило, не потрібні. Вся операція триває не більше п’яти хвилин. Весь ризик кастрації зводиться до ускладнень, пов’язаних з виходом зі стану наркозу, особливо це стосується старих котів. Перед проведенням операції лікар завжди перевіряє стан здоров’я тварини.

Що робити після кастрації?

Кастрація не вимагає спеціального післяопераційного догляду. Після проведення операції кота потрібно покласти на підлогу, підстелити промокне в непогоду пелюшку, так як велика ймовірність, що він описати. Якщо кіт ще не до кінця прийшов до тями, простежте за тим, щоб він не забирався на ліжко або стілець, виключаючи можливість падіння і подальшого травматизму. Годувати можна тільки після того, як кіт повністю відійде від наркозу.

Після кастрації кіт потребує дієті, спрямованої в основному на попередження ожиріння. До ожиріння призводить те, що у кастрованих котів сповільнюється обмін речовин, в умовах міської квартири вони ведуть порівняно малорухливий спосіб життя, часто харчуються і набирають зайву вагу. Важливу роль в порушенні обміну речовин грає і погана спадковість вихованця.

Можливі ускладнення після кастрації

Існує думка, що найбільш частим ускладненням кастрації є сечокам’яна хвороба (МКБ). Тим часом, прямої залежності між кастрацією і МКБ немає. Це захворювання є в тому числі наслідком порушеного обміну речовин і найчастіше зустрічається у тварин з надмірною масою тіла. Тому правильне харчування – запорука здоров’я вашого кота. Ось чому дуже важливо підходити до питання годування відповідально.

Для кастрованих тварин існують спеціальні дієтичні корми, які продаються у ветеринарних аптеках і спеціалізованих зоомагазинах. З питань правильного їх застосування ви завжди можете проконсультуватися у продавця. Більш детальну консультацію по годівлі та утримання вашого кота після операції дасть ветеринарний лікар.

Оставьте первый комментарий

Оставить отзыв

Ваш e-mail (не публикуется).