ПетВет – ветеринарная клиника Бровары

Сказ або особливо небезпечний для людини захворювання тварин

Чому сказ так небезпечно? Вакцинація від сказу, наскільки вона необхідна вашому вихованцеві, чи можна її не робити, чи не зашкодить вона його здоров’ю, як і де її краще робити? Ось тільки невеликий перелік питань, що хвилюють більшість власників тварин. Розберемося у всьому по порядку.

Що таке сказ, наскільки вона небезпечна і для кого

Сказ – це практично не піддається лікуванню, надзвичайно небезпечне вірусне захворювання, що вражає нервову систему і призводить до летального (смертельного) результату. Сприйнятливі до вірусу всі види домашніх тварин, гризуни (в тому числі і кажани), а також осіб.

Найчастіше збудник передається при попаданні слини хворої в кров здорового організму, тобто при укусі. Також, можливе зараження при попаданні слини на травмовану поверхню шкіри (рани, подряпини і так далі).

Збудник має стійкість до впливу багатьох дезінфікуючих засобів і низької температури, а значить, чудово зберігається у зовнішньому середовищі. Деактивує під дією температури від 70 градусів.

Найбільша циркуляція вірусу сказу спостерігається серед диких м’ясоїдних тварин. Але фіксуються і випадки зараження від бездомних собак, кажанів.

Оскільки лікування тварин від цього захворювання не розроблено, заражених тварин присипляють. Необхідні ліки є в Зоомагазині м Бровари.

Сказ у людини

Що робити, якщо є підозра на сказ у людини. Якщо людину покусала собака або інша тварина і невідомо щеплено воно від сказу чи ні, необхідно:

  1. Доставити потерпілого в травмпункт, для надання допомоги.
  2. Ізолювати покусав його тварина для спостереження (найбільша концентрація в слині тварини, хворої на сказ спостерігається в останні 10-14 днів життя, тому якщо за 10-14 днів після укусу тварина не гине, вважається, що воно не могло заразити при укусі.)
  3. Період від моменту зараження, до появи перших ознак хвороби (інкубаційний період) у людини може бути від 10-ти днів до 4-ох місяців, іноді, він може тривати до 1-го року.

Характеристика хвороби

Коли розвивається таке захворювання як сказ, симптоми носять наступний характер:

Початкова стадія (провісники сказу) – незначний підйом температури, до 37,5 градусів, виражене занепокоєння (поганий сон, роздратування) або навпаки пригнічений стан, що супроводжується наростанням больових відчуттів в місці травми (укусу), незважаючи на те, що сама рана вже зажила . Тривалість цієї стадії за часом від одного, до 3-ох днів.

Період розпалу захворювання – підвищена чутливість до впливу найменшого подразника (звуки, будь-які шуми, світло, повітряні потоки – вітер, протяг) виражається в судорожному скороченні м’язів. Розвивається гідро – і аерофобія (боязнь води і повітря) викликає спазм глоткової і мускулатури кінцівок відповідно. Температура тіла може підніматися до 41-го градуса, спостерігається підвищена пітливість, слиновиділення. Може проявлятися сильна агресивність, крики, галюцинації. Триває від одного до 4-ох днів.

Фінальна стадія (період настання паралічу) – виражений параліч рук і ніг, зорового і лицьового нервів. Потім, судорожне скорочення м’язів і порушення може слабшати (період заспокоєння, людина навіть зможе пити або є). Але, в продовженні, наступних 12-ти годин або діб він гине від зупинки серця або дихання.

Іноді зустрічається, частіше за все на півдні Америки, атипова або тиха форма перебігу, що протікає без вираженого порушення.

Лікування сказу у людини

Людям проводиться симптоматичне лікування, але результат майже завжди один – летальний. З 2005 року з’явилася інформація про випадки лікування людей, але вони не має наукового підтвердження (не проводилося лабораторних досліджень для підтвердження діагнозу) і носять одиничний характер.

 

Оставьте первый комментарий

Оставить отзыв

Ваш e-mail (не публикуется).